Antetli

Antetli Kağıt Nedir ?
Antetli Kağıt firmaların kendi aralarında yazışırken kullanmış olduğu Başlıklı kağıtlara verilen isimdir.

Antetli Kağıtlar firmanızın ciddi bir firma olduğunu göstermede büyük ölçüde önem taşır. Tüm büyük firmaların Antetli Kağıtları vardır.

  • – Antetli Kağıt yaptırırken aşağıdaki maddelere özen gösterimelidir.
  • – Firma Logosu firmaya özgün olmalı
  • – Çok renkten kaçınılarak resmi bir görünüm oluşturulmalı.
  • – Adres alt tarafta yer almalı, azami yazı büyüklüğü 10 punto şeklinde olmalı.
  • – Firma logosu ortalama veya sağ üst kısımda yer almalı.
  • – Orta kısım boş yada Fligram şeklinde olmalı.

Antetli Kağıtlar her ne kadar artık dijital ortama geçilmişte olsa firma yazışmalarında ciddiyetini korumakta ve vazgeçilmezlerden olmaya devam etmektedir.

Antetli Kağıt

Firmaların kurumsal kimlik çalışmalarında kullandığı kağıtlar, antetli matbaa ürünleri olarak bilinmektedir. Antetli kağıt temel tanımlamasında; üzerinde irtibat bilgileri, logo gibi şirket bilgilerinin yer aldığı dosyalar olarak bilinmektedir. Fransızca kökeninden gelen antet, iş dünyasında kurumsallık ifadesi olan tanıtım uygulamalarından biridir.

Antetli Kağıt Nedir?

Üzerinde firmaya dair bilgilerin yer aldığı, şirket içi ve şirket dışı yazışmalarda kullanılan kağıtlardır. Özellikle firmalar arası yazışmalarda, kurumun bilgilerini ayrıca yazmaya gerek olmadan sunulmasını sağlar. Akılda kalıcı ve etkin bilgi sunumu yapan antetli kağıtlar, tüm kurum ve kuruluşlarda kullanılan matbaa ürünleridir.

Tasarımlarına göre farklı şekillerde imal edilen antetli kağıtlarda, firma bilgileri genellikle sayfanın üst kısmında yer alır. Ancak firma tercihine göre, alt kısımda da sunulabiliyor.

Antetli Kağıt Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimliği ön plana çıkaran ve marka bilinirliği için en etkili biçimde uygulanması gereken antetli kağıt tasarımları, logonun türüne bağlı belirlenir. Logosunda sembolik görseller kullanan veya yazı kullanan firmaların marka isimlerine göre, tasarımın nasıl uygulanacağı belirlenir. Grafik tasarlama sistemiyle markaya ait logo belirlenir. Renk seçimleri yapılır, firma bilgileri ve antetli kağıt üzerinde yer alacak bilgiler belirlenir.

Yazı stilleri, yazı rengi ve grafik tasarımı belirlenerek, kağıt üzerindeki konum ve yerleştirme yapılır. Bilgisayar ortamında tasarlanan antetli kağıt örnekleri, genellikle beyaz kağıtlara uygulanır.

Antetli Kağıtlar Nasıl Basım Edilir?

Basım için öncelikle kullanılacak ham madde seçimi yapılır. Gramajlarına ve özelliklerine göre belirlenen kağıtlar, firmanın niteliğine ve tercihine göre belirlenir. Kuşe kağıt, mat kağıt, parlak kağıtlar veya saman kağıdı bile tercih edilebilir. Antet kısmında kullanılacak renk seçimi, kabartma veya varak uygulamaları gibi ekstra formlar belirlenerek, antetli kağıt basımına geçilir.

Miktar ve kağıtların ölçüsü, basım için gerekli bilgiler arasında yer alır. Genellikle A4 kağıt boyutlarında uygulanan antetli kağıtlar, kullanılacak sektöre ve iş alanına göre farklı boyutlarda tercih edilebilir.

Antetli Kağıtlarda Gramaj Ve Ürün Seçimi

Genellikle kullanılan kağıt özellikleri 80 gr ile 90 gr arasındadır. Antetli kağıtlarda basım; yatay veya dikey olarak seçilir. Firmaların tercihine göre her iki yönde de uygulama yapılabilmektedir. Boyutlarda kullanılan standart ölçüler ise şu şekildedir;

-A5: 14,8 x 21 cm

-A4: 21 x 29,7 cm

Antetli kağıt basımlarında kullanılan tek yönlü veya çift yönlü basım tekniği bulunmaktadır. Basım rengi iki farklı şekilde sunulur. 4+0 veya 4+4 şeklinde sunulan antetli kağıt basım renkleri, tek yönlü baskı veya çift yönlü baskı olarak nitelendirilir.

Selefon ve kesim özellikleri belirlenerek, basım uygulanabilir. Gofre olarak bilinen kabartma tekniği, genellikle logo kısımda uygulanır. Ancak maliyetlere göre belirlenen antetli kağıt özellikleri, firmaların hacim ve reklam bütçeleri ile alakalıdır.

Antetli Kağıt Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Online tasarım özelliği sunan sistemlerde tasarım, oldukça kolaydır. Bilgisayar ortamında yapılan tasarımlarda genellikle, ücretsiz tasarım desteği sağlanır. Matbaa için gerekli bilgiler iletilerek, kurumsal logo ile tasarım yapılır. Üst kısım, alt kısım tasarımları veya gölge formunda kağıdın merkez kısmına uygulanan antet örnekleri bulunmaktadır.

Şematik şekilde uygulanabilen antetli kağıtlar, firmaların iş alanlarına göre çerçeveli olarak dizayn edilir. Tamamen kurumsal kimlik ve logo ile alakalı olarak dizayn edilen antetli kağıtlarda, firma ve iletişim bilgileri detaylı olarak girilmelidir.

Antetli Kağıtlarda Kullanılan Bilgiler

Firma bilgileri ve firma logosu, antetli kağıt basımlarında kullanılan temel unsurlardır. Kurumsal firma adı, vergi dairesi ve vergi numarası, telefon numarası, faks numarası, e-posta bilgileri ve firmanın açık adresi gibi bilgiler eklenir. Tasarım özelliğine göre iletişim- irtibat bilgileri alt kısımda da kullanılabilmektedir.

Firmanın merkez ofisi ve bilgileri, şube ve bilgileri gibi kurumsal nitelikteki bilgiler ile tasarım yapılır. Basım için gerekli matbaa bilgileri arasında ise; firma bilgileri, firma logosu, kağıt ölçüsü, kağıt gramajı, selefon veya özel basım talepleri ve basım adedi gibi bilgiler gereklidir.

Antetli Kağıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seçilen kağıt niteliği ve basım adedi, antetli kağıtların fiyatlarını belirleyen temel unsurlardır. Kağıt kalitesi ise hamur özelliklerine bağlı olarak belirlenir. Kağıt ölçüleri, basım tekniği, renkler ve özel çalışmalara göre fiyatlar belirlenir. Standart boyut ve standart gramajlarda ekonomik fiyatlarla imal edilen antetli kağıtlar; gofre, lak ve varak gibi uygulamalara göre ekstra fiyat eklenerek sunulur.

Basım adedi ve kağıt üzerinde kullanılacak tasarımların genişliği, ebatları yine fiyatlara etki eden önemli faktörler arasında yer alır. Beyaz kağıt seçimi, renkli kağıt seçimleri, parlaklık vurguları, varak uygulamalar ve ekstra fontların tamamı, antetli kağıt fiyatları belirlenirken kullanılan önemli detaylardır.

Antetli Kağıt Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kurumsal kimliğe doğrudan katkı sağlayan antetli kağıtlar, nizami tanıtım ürünleridir. Sürdürülebilen reklam ve marka bilinirliği opsiyonları ile metin tanıtımlarında etkili yöntemlerdir. Firmaların statüsünü artıran ve kurumsal imaj sağlayan antetli kağıtlar, firma bilgilerine ve iletişim bilgilerine kolay erişilmesini sağlar.

Sadece kurum içi yazışmalarda değil, kurum dışı ve firmalar arası yazışmalarda da itibar unsuru olarak nitelendirilir. Adres, telefon gibi bilgilerin kolay şekilde iletilmesi ve akılda kalıcı olması için oldukça önemli unsurlardır. Antetli kağıt ve kurumsal kimlik ürünleri kullanmak, ticaret dünyasında varlık göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Etkin ve başarılı iş dünyası, firma hacmi ve marka ifadesi gibi olumlu etkileriyle, firmalara değer katan küçük ancak etkili ayrıntılardır. Antetli kağıtlar ayrıca kolay kullanım ve kolay bilgilendirme opsiyonları sağlar. Müşteri veya firmalara, kartvizit veya iletişim bilgilerinin iletilmesi için karalama notlar alınması yerine nitelikli ve kurumsal sunumlar için avantaj sağlar. Görsel sempati ve doğrudan reklam ve tanıtım sağlar.