Cepli Dosya

Cepli Dosya

 Cepli dosyalar, kurumsal kimliğinizi yansıtabileceğiniz ve firmanızın profesyonel imajına olumlu yönde katkı sağlayabilecek en iyi araçlardan biridir. Tüm çalışma materyallerinizi bir arada tutarken, şirket isminizin de hafızalarda yer etmesine yardımcı olur.Cepli dosyalar, tüm promosyon malzemelerinizi tek bir çatı altında toplayıp kolayca taşımanıza olanak sağlar.

Cepli Dosya Basımı için gerekli bilgiler

  • Miktarı,
  • Sırt Payı
  • Özel Ölçü
  • Cep Sayısı
  • Kağıt cinsi,
  • Kağıt gramajı,
  • Ebatı,
  • Basılacak renk sayısı…

Üsküdar Cepli Dosya

Kurumsal kimlik çalışmaları ve marka bilinirliğini artırmak için yapılan matbaa uygulamalarından biri de cepli dosyalardır. Kurum içi ve kurum dışı yazışmalarda kullanılan cepli dosya türleri, firma logosu, firma bilgileri ve irtibat bilgilerinin yer aldığı dolaylı tanıtım araçlarıdır.

Kurumsal şirketlerin kullandığı antetli kağıt, zarflar ve cepli dosyalar, evrakların iletiminde kullanılır. Posta yazışmalarında ve şirket içi yazışmalarda kullanılan matbaa ürünleri, firmaların statüsünü belirleyen önemli unsurlardan biridir.

Cepli Dosya Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle logo tasarımı ile yapılan cepli dosyalar, kurumun herhangi bir logosu var ise doğrudan dosya tasarımına geçilerek yapılır. Özellikle sektöre yeni başlayan firmalar için logo tasarımı ve marka tasarımı önemlidir. Şirketin kurumsal alandaki tanıtımı için etkili şekilde dizayn edilmelidir.

Yazı stili, renkler ve logoda kullanılması gereken görseller belirlenerek tasarım yapılır. sonrasında cepli dosya seçilir. Karton dosyalar, kağıt dosyalar veya PVC dosya gibi farklı materyaller ile imal edilen seçenekler, firmanın tercihine göre belirlenir. Ürün sayısı ve baskı tekniği belirlendikten sonra matbaa işlemlerine geçilir.

Cepli Dosyalar Nasıl Seçilir?

Cepli dosya baskılarında seçim, firmanın tercihleri doğrultusunda yapılır. Kağıt gramajı ve cepli dosyanın içeriği belirlenir. Kaç cep olacağı, hangi hammadde kullanılacağı, hangi renklerde tasarım ve baskı yapılacağı belirlenir.

Cepli dosya basımı için; ürünlerin ölçüsü, sırt payı ve miktarları önemli unsurlardır. Kağıt cinsi ve kağıt gramajı basımın hangi kalitede olacağını belirler. Cepli dosya rengi, iç renkleri, aksesuar ve önemli detayları özel siparişler dahilinde belirlenerek basımları yapılır.

Sunum Dosyaları

Cepli dosya kategorisinde yer alan sunum dosyaları, pek çok şirket ve kurumda kullanılan özel tasarımlardır. Genellikle çift cepli şekilde tasarlanan ürünler, kartvizitlik bölümleriyle sunumlara uygun nitelikte dizayn edilir. İçerisinde evrak ve belgelerin kolaylıkla taşınabilmesi ve farklı bölümlere yerleştirme yapılması için fonksiyonel olarak tasarlanır.

Toplantılarda, sunumlarda rahatlık sağlayan cepli dosyalar, kurumların görselleri ve kurumsal bilgileriyle dizayn edilir.

Cepli Dosyalarda Kapak Seçimi

Mat selefon ve parlak selefon seçeneklerinde dizayn edilen cepli dosyalar, basım tekniğini belirleyen kağıt seçimleriyle yapılır. Kapak kısımlarında kullanılan selefon baskı, ürünlerin görsel kalitesini belirleyen unsurlardır. Amerikan Bristol ve kuşe kağıt türlerinde yapılan cepli sunum dosyaları, kullanılan görsellerin renk skalasına göre seçilir. İpeksi dokunuş, muazzam parlaklık veya mat sunum gibi farklı alternatiflere göre basım edilen sunum dosyalarında, kağıt gramajı da kurumsal kimliği ve marka niteliğini belirleyen en önemli unsurlar arasındadır.

Dosyaların içerisinde taşınacak olan kağıtların, kartvizit ve CD’lerin rahat taşınması ve dosyadan düşmemesi için kağıt seçimine özen gösterilmelidir. Genellikle 300 ila 350 gram arasında seçimler, cep sunum dosyaları için idealdir.

Sunum Dosyalarında Görsel Efektler

Cepli dosya tasarımları, firmaların belirlediği görseller veya sadece logo baskısıyla imal edilir. Ancak promosyonun içeriğine bağlı olarak resimler, fotoğraflar veya sanat çalışmalarının dijital baskıları yapılmaktadır. 3D görseller veya grafik içerikli sunum dosyaları gibi pek çok tasarım seçeneği bulunuyor. Finans ve bankacılık sektörü, telekomünikasyon sektörü ve ticari alanlar gibi pek çok kurum ve kuruluşta kullanılan dosyalar, doğrudan ve dolaylı şekilde tanıtımın yapılmasına katkı sağlar.

Dönemsel kampanyalar, uzun vadeli kampanya ve tanıtımlar gibi etkinliklere göre dizayn edilen cepli dosya tasarımları, eğitimden sağlık sektörüne dek hemen her alanda ve farklı tasarımlarla kullanılmaktadır.

Cepli Dosyalarda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Genellikle beyaz dosyalar üzerine uygulanan baskı teknikleriyle renklendirilen dosyalar, kurumların logo ve marka renklerine göre seçilir. Reklam ve tanıtım unsuru olarak özellikle kullanıldığı zamanlarda yani promosyon işlerinde ise dikkat çekici ve ticari renkler seçilir. Görsel sunumda etkili olan cepli dosyalar, uzun süreli kullanım sağladığı için kullanılan renkler ve seçilen görseller önem kazanır.

Cepli dosyalar genellikle önemli evrakların saklanılmasına kullanıldığı için promosyonlarda iletilen firmaların, uzun süre cepli dosyayı kullanması ve dolayısıyla reklamın uzun süre yapılması sağlanır.

Cepli Dosyalarda Kağıt Gramajı

Cepli sunum dosyaları; 250 gr, 300 veya 350 gr gibi farklı ağırlıklarda imal edilir. En çok kullanılan gramaj ise 250- 350 gr olan cepli dosyalardır. Kağıt gramajı, kurumsal kimlik ile doğrudan alakalı olup, tanıtım çalışmalarına ayrılan bütçeye bağlı olarak belirlenir. Cepli dosyalarda ortalama olarak kullanılan boyutlar ise şu şekildedir;

-21,6 x 31,6 cm

-21,8 x 30,5 cm

Belirlenen niteliklerde cepli dosya tasarımları, gramaj ve boyut seçimleri yapılarak basım edilir. Selefonlarda mat veya parlak seçimler, kuşe kağıt ve Amerikan Bristol kağıt seçimlerine göre yapılır.

Cepli Dosya Tasarımında Uygulanan Ekstralar

Sunum dosyalarında baskı niteliklerinin yanı sıra farklı modüllerde uygulanabilmektedir. Kartvizit bölümü, CD yerleştirme bölümleri eklenebilen ve çok amaçlı eklentiler ile dizayn edilen cepli dosyalarda, laminasyon uygulamaları da yapılıyor. Gofre, varak ve lak uygulamalarının yanı sıra cep kısmına baskı teknikleri yapılabilmektedir.

Hem dış kapak hem iç kapakta farklı basım uygulamaları ve parlaklık çalışmaları uygulanabiliyor. sunum dosyalarında seçilen görseller ve kapak tasarımlarına göre kağıt seçimi yapılır. Örneği Amerikan Bristol tasarımlarda, dosyanın arka kısmına baskı uygulanmamaktadır.

Kalın kağıt seçimlerinde, kırım uygulamalar tercih edilmektedir. En nitelikli şekilde tasarım uygulanması için kapak ve kağıt seçimlerinde özen gösterilmelidir. Dia veya logo yerleştirilmesi, hologram baskı, gofre gibi çalışmalar, cepli dosyalara muazzam kalite katan unsurlar arasında yer alır.

Gofre uygulaması ise kabartma olarak bilinir. Hem kapak bölümünde hem de cep kısmında kullanılabilen gofre uygulamalar, varak veya lak gibi ekstra uygulamalar ile sunum dosyasının zenginleştirilmesini sağlar. Tasarım şıklığı, ham madde kalitesi ve kapak kısımlarında seçilen görsel dizayn niteliği, cepli dosyaların kalitesini belirler.