Poster / Afiş

Afişler, önemli bir mesaj iletmek ya da herhangi bir ürünü tanıtmak amacıyla hazırlanmış olan ve gerek iş yaşantısında gerekse günlük hayatta karşımıza sıklıkla çıkan basılı grafik ürünlerdir. Diğer tüm reklam araçlarında olduğu gibi afişlerde de amaç, doğru hedef kitlesine doğru zamanda seslenebilmektedir. Ortaya çıktığı andan itibaren apayrı bir anlatım dili olan afişler, sunulan ürün ya da hizmeti daha dikkat çekecek şekilde ifade eder. Biz Üsküdar ofset olarak hayallerinizinde ötesinde tasarımlar ve son model teknolojiye sahip makinelerimizle istediğiniz afişleri hizmetinize sunuyoruz.

sizde istediğiniz zamanda hedeflediğiniz kitleye ulaşmak istiyorsanız Üsküdar ofsete gelerek zamanında en uygun fiyatlara en hızlı ve pratik şekilde afişlerinizi hazırlatın

Sipariş için gerekli bilgiler

AFİŞ Miktarı
AFİŞ Ebatı
AFİŞ Kağıt cinsi
AFİŞ Kağıt gramajı
AFİŞ Renk sayısı

Üsküdar Poster

Basılı grafiksel ürünler arasında yer alan poster tanıtım amaçlı şahıs, iş yeri ve mekanları simgelemek için hazırlanmaktadır. Poster doğru hedef kitlesine ulaşmak için doğru zamanlama ile hazırlanan reklam malzemeleri içerisinde en etkili olanıdır. Aynı zamanda bir bilgi kaynağı olan poster, görsel iletişim yöntemlerindendir. Bu yolu tercih edenler arasında özellikle popüler kültür sanatçıları yer alır.

Albüm çıkarma aşamasında, bir tiyatro ya da sinema gösterisinin vizyona girme aşamasında poster tanıtımlı çalışmalar ürüne ilgiyi artırmaktadır. Poster hayallerin teknoloji aracıyla ortaya konulmasının en etkilisi olarak reklam tanıtımlarında yer almaktadır. Kamusal, kurumsal resmi ya da özel teşebbüs ya da kişisel poster hazırlamak mümkündür. Festival, fuar, konferans ve bilimsel içerikli posterler de hazırlanmaktadır. Poster hazırlanırken bazı detaylara önem vermek gerekir.

Posterin Azami Miktarı

Tanıtım ve hedef kitleye ulaşmak için tasarlanacak poster sayısının yeterli miktarda üretilmesi önemlidir. Hedefe ulaşmak için bu sayı kesinlikle az olmamalıdır. Poster asılacak yerler de önemli bir diğer ayrıntıdır. Bilboard, toplu ulaşım araçları, insan yoğunluğunun yoğun olduğu yerler tanıtım aşamasında gerekli olan alanlardır.

Poster Hazırlanma Özellikleri

Poster hazırlanma aşamasında 2 kategori başlığı altında çalışılmaktadır. Bunlardan ilki posterin görsel olarak ikincisi ise bilgi amaçlı hazırlanmasıdır. İkisinin bir arada kullanılması da mümkündür. Görsel amaçlı hazırlanan poster duygu yönlü olmakta iken bilgi amaçlı hazırlanan posterlerde ise haber ve amaç edinilen fikri kitlelere ulaştırmak amaçlanır. Görsel amaçlı poster resim ağırlıklı iken bilgi amaçlı hazırlanan posterde yazı ön planda yer alır.

Tanıtım amaçlı hazırlanacak ve içeriği ne olacaksa ona uygun bir ebatta poster hazırlamak önemlidir. Taşıyacağı anlam açısından reklam posterinin boyutu gereğinden küçük olmamalıdır. Fazla büyük posterlerde de esas işlenmek istenen tema gözden kaçabileceği için ideal ölçülerde poster hazırlanması uygun olacaktır.

Poster Kağıdı Cinsi

Reklam tanıtımında kullanılacak olan poster kağıdının cinsi birinci sınıf kuşe kağıt olmalı ve uzun süreli hazırlanan reklam posteri iklim şartlarına dayanıklı olmalıdır. Solmayan renklerden ana tema işlenmeli ve ofset baskı olmalıdır. Posterin ana fon zemininin beyaz ya da açık renklerden olması posterin algılanması açısından önemlidir. Saman kağıdı ya da diğer kağıt malzeme çabuk deforme olacağından reklam amacına ulaşmadan poster anlamını yitirecektir. Poster hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler posterin ebadı, kullanılacak malzemenin cinsi ve poster kağıt gramajı önemli ayrıntılardır.

Poster Nerelerde Kullanılır?

Poster hakkında edinilen bilgilerden sonra posterin nerelerde kullanacağına dair bilgiler vermek faydalı olacaktır. Poster denilince akla ilk gelen ikonlara ait posterlerdir. Bunlar tutulan takım, sevilen siyasetçi, müzik sanatçısı, bir sinema filmi aktristi ya da aktörü olabilmektedir. Bu posterler yaşam alanları olarak bilinen evlere, kişinin odasına, iş yerine, hastanelere, yurtlara, okullara, kamusal alanlara, resmi kurumlara, bahçe ve cafelerin duvarlarına yapıştırılarak hem bir görsellik kazandırmakta hem de istenilen mesajı kitlelere ulaştırmaktadır.

Poster Baskılarda İdeal Ebat

Poster üretimi yapanların tercih ettikleri ve önerdikleri poster ebatları aşağıda belirtilmiştir.

30 x 45 Poster Baskısı (Silk DP 2 ), 30 x 40 Poster Baskısı, 40 x 60 Poster Baskısı, 50 x 75 Poster Baskısı, 75 x 100 Poster Baskısı, 76 x 114 Poster Baskısı

Hazırlanacak Bir Posterde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam amaçlı kullanılacak bir posterin özellikle hangi amaçla kullanacağı netleşmelidir. Bilimsel, kişisel, sanatsal vesaire. Bu belirlendikten sonra posterin boyutu ve yatay ya da dikey olarak mı hazırlanacağı, okunması zor olmayan fontlarda yazım, başlıkları vurgulama yöntemleri, ayrıca resim ve grafiklerin yer alacağı posterlerde çözünürlüğe dikkat edilmelidir. Piksellik, çözünürlük, optimum resim boyutu, arka plandaki fon dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır.

Teknik bilgiler dışında poster tasarımının özgün olması ve sanatsal olarak hazırlanması posterin etkisini artırmaktadır. Deneme yanılmalar ile en iyisini tasarlamak önemlidir. Posterin gerekli etkiyi göstermesi için gereksiz ayrıntılardan uzaklaşılmalı, eğlenceli, kolay anlaşılabilmeli, farklı çekicilik, sadelik ve ima ön planda olmalıdır. Geometrik şekillerden faydalanarak görsel algı oluşturmak posterin başarısında fark edilecektir.

Baskı Aşamasında Poster

Baskı aşamasına gelen posterin bir A4 kağıda örnek çıktısı alınmalıdır. Bunu yapmadaki amaç son bir kontrol olarak kağıt üzerinde gözlemdir. Basım aşaması sonrasında hataları görmek ve düzeltmek pek çok açıdan güç olmaktadır. Karakter görüntüleme, kayma, kalitesiz resim, istenilmeyen renk tonları ile karşılaşmamak için tüm posterleri PDF formatına çevirerek baskıya geçirmelidir. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde hem emek, hem zaman hem de ekonomik açıdan kayıplar yaşanır.

Poster Hazırlanmasında Genel Bakış

Hazırlanacak bir posterde verilecek ifade net verilmelidir. İçerik görsel olarak zengin olmalıdır. En az 2 metre uzaktan okunabilecek büyüklükte poster içeriği yazılmalıdır. Posterin etkisinin büyüklüğü yazı puntosunun ebadı, şekli, tasarım ve grafiklerin düzgün olması ile doğru orantılıdır. Uzun mesajları kısa ve net bir şekilde anlatma yolu posterden geçmektedir. Bu konulara dikkat edilerek hazırlanacak bir poster amacına ulaşacaktır.

Poster görünümü hazırlanırken bazı tüyoları dikkate almak gerekir ki bu tüyolardan bazıları öncelikle çalışma başlığı ve konu ile alakalı kişiler, giriş, metot, bulgular, sonuç, kaynaklar, görünüm olarak sıralanmaktadır.

Bir poster tasarımı için başvurmadan önce bu bilgilerin bir kenara not edilmesi durumunda en iyi poster hazırlanması konusunda tüm bilgilere sahip olunacaktır. Poster aşamalarının ve uyulması gereken kuralların tamamının yer aldığı bu yazı içeriği poster hazırlamakta olan ofisleri ve bu alanda başarılı grafikler hazırlayan grafikçilerin bildiği konulardan derlenerek hazırlanmıştır.

Poster hazırlanırken ve sonradan kitlelere ulaşılması aşamasında amacına ulaşmasını anlamak için görsellik, içerik, düzen nasıldı? Sorularının karşılığı bulunmalıdır. Poster ile tanıtım teknoloji ile kendini yenileyerek her dönem devam edecektir.