Broşür

El İlanı – Broşür

Broşür halen daha pazarlamadaki en önemli faktörlerden biridir. Güzel hazırlanmış bir broşür hem dikkat çeker hemde verilen kişi başka yere koysa bile başka kişilerinde görmesine ve sizin reklamınızı yapmaya devam eder.

Yeni kurulan firmalar için broşürler kendini tanıtma çok büyük kolaylık sağlar. Broşürde en dikkat çekici yerleri büyük ve okunaklı yazmak verilmek istenen mesajı insanların akıllarında yer etmede yardımcı olur. Ne kadar çok broşür dağıtılırsa iş yeriniz o kadar akılda kalıcı olacaktır.

Broşürler 105 gram, 157 gram ve 170 gram Kuşe kağıtlara hazırlanmakatadır.

A6 (10,5 cm X 14,8 cm)

A5 (14,8 cm X 21 cm )

A4 (21 cm X 29,7 cm )

A3 (29,7 cm X 42 cm )

Şeklinde tek yüz veya Ön – Arka baskı şeklinde, tek kırım veya iki kırım olarak ihtiyacınıza yönelik hazırlanmaktadır.

Üsküdar Broşür – El İlanı

Herhangi bir ürün veya hizmet hakkında bilgi verici tarzda hazırlanan el ilanı ya da broşürler, reklam konusunda sıklıkla kullanılan ve etkili olan yöntemlerden biridir. Broşür, dikkat çekici bir tarzda hazırlandığı takdirde, pek çok kişinin, söz konusu ürün veya hizmet konusunda bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Başka reklam yöntemlerine kıyasla, el ilanı dağıtımı hem daha ekonomik hem de doğrudan insanların eline ulaşan bir reklam çeşidi olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir.

Broşür dağıtımı, yeni kurulan firmalar tarafından kullanıldığı gibi, uzun yıllardır faaliyet gösteren firmalar tarafından da kullanılabilir. Broşürlerin içeriği birbirinden çok farklı şekilde olabilmektedir. Ayrıca, broşürler, kağıt boyutları ve tek yüz olup olmasına göre de farklılık arz etmektedir. Müşteri potansiyeline yönelik bir reklam çalışması olmasından dolayı son derece işlevseldir. Söz gelimi, bir market kendisine yakın lokasyonda broşür çalışması yapacaktır. Bu sayede, el ilanı reklamı hedefe yönelik ve gerçekçidir.

Kağıt Ebatlarına Göre Broşürler

Firma, beklentisine ve yapacağı tanıtıma göre, broşür boyutlarına karar verir. Belirli standartlar mevcuttur. Müşteri, ilanını hangi kağıt boyutunda daha iyi görürse, o boyut seçebilmektedir.

Broşürlerin ağırlıkları, 170 gram, 157 gram, 105 gram olabilmektedir.

Kağıt boyutları ise,

A3- 29,7 cm X 42 cm

A4- 21 cm X 29,7 cm

A5- 14,8 cm X 21 cm

A6 -10,5 cm X 14,8 cm

Büyükten küçüğe sıralaması bu şekildedir.

Başlıca Broşür Çeşitleri

Broşürler ebatlarına göre sınıflandırıldığı gibi, biçimlerine göre de sınıflandırılır.

– Tek yüz broşürler

– Ön yüz ve Arka yüz baskılı broşürler

– Tek kırım broşürler

– İki kırım broşürler

– İnsert broşürler

– Kataloglar

Broşür-el ilanı sınıfında değerlendirilen reklama yönelik olarak üretilen ürünlerdir.

Tek ve Çift Kırım Broşürler

Broşürlerin biraz daha merak uyandırması amacıyla tasarlanan modellerdir. Broşür, bir defa katlanmış ise buna tek kırım, iki defa katlanmış ise buna da çift kırım broşür denilmektedir. Reklam, broşür kat yerinden açıldıktan sonra okunabilmektedir. Şık ve merak uyandırıcı bir üründür. Kampanyalarda kullanılmaktadır.

Tek Yüz Broşürler

En fazla görülen, broşür- el ilanı türü budur. Yeni açılan bir iş yeri, potansiyel müşterilerini bilgilendirmek için çok sayıda tek yüz broşür dağıtır. Broşüre, az miktarda bilgi yazılacağında verimli olan bir yöntemdir. Söz gelimi sadece bir adres, ya da bir ürüne yönelik spesifik bir fiyat bilgisi gibi. Hizmet sektöründeki firmalar, halı yıkama firmaları, beyaz eşya bakım firmaları, vb. bu türden broşürleri tercih edebilmektedir.

Ön Yüz ve Arka Yüz Baskılı Broşürler

Firmalar bazı durumlarda broşürde pek çok bilgiyi müşterilerine duyurmak isterler. Bu nedenle çok sayıda ürün ve o ürünlere ait fiyat bilgilerinin yer alacağı bir broşüre ihtiyaç duyarlar. Ön yüzün ve arka yüzün kullanıldığı broşürler bu durumlarda oldukça fonksiyoneldir. Hem mağaza bilgisi, mağaza adres ve telefonları, hem de ürünlerin güncel fiyatlarının yer aldığı broşürler, firmanın ulaşmak istediği kitleye ulaşabilmesini sağlar.

İnsert Broşürler

Bunlar sayfalı broşürlerdir. Genellikle marketler ve beyaz eşya firmaları tarafından kullanılırlar. Marketler ya da beyaz eşya firmaları, sayfalı broşürler aracılığıyla, kampanyalarını duyurmaktadırlar. Broşürün ön yüzünde kampanyanın tarihleri ve firma bilgisi yer almaktadır. İçte ise, çok sayıda ürün ve o ürüne ait fiyat bilgileri ile kampanyadan sonraki indirimlerin ne olacağı yazılıdır.

Aynı şekilde, beyaz eşya firmaları da kampanyalarını, insert aracılığıyla duyurmaktadırlar. İnsert, genellikle, perakende sektöründe yer alan firmaların tercih ettiği ve son derece işlevsel olan bir reklam yöntemidir. İnsertler, firmanın beklentisine uygun olarak, farklı sayfalarla ve katlama sayısıyla üretilirler. Buna paralel olarak, kağıt cinsi ve ebadı da insert için gerekli olan verilerdir. Reklam yapacak olan firma tarafından, insert özellikleri tayin edilir.

Cepli Dosya ve Katalog

El ilanı broşür çok geniş yelpazede ele alınması gereken bir konudur. Broşürler- el ilanları doğrudan, hizmet veya ürüne yönelik olabileceği gibi, kurumsal marka ve imaja yönelik de olabilmektedir.

Cepli dosya, kurumsal kimliği yansıtması bakımından tercih edilen bir üründür. Bir promosyon ürünü kullanılmaktadır. Ürün tanıtımı yapmaz sadece kurumsal imaj çalışması olarak kullanılır.

Cepli dosya gibi, kataloglar da, kurumsal firmaların tercih ettiği reklam ürünleridir. Diğer yöntemlere göre daha maliyetlidir, buna karşın, kurumsal imaj ve marka değeri açısından büyük firmalar, ürün ve hizmetlerini katalog ile tanıtmaktadırlar.

Kataloglar,

– Çok sayfalı

– Tel ya da iplik dikişli

– Kırımlı- katlamalı

– Golfre kabartma

– Kuşe kağıt kullanılır

– Mat selefon

– Parlak selefon

– Yıldız baskısı

Golfre kabartma, selefon ve yıldız baskısı ekstra işçilik kapsamına girmektedir. Katalog yaptırmak isteyen firmalar genelde en iyisini amaçlamaktadır. Zira marka değerini gözeten firmaların, kataloğun doğrudan kurumsal kimliği ve marka değerini yansıttığını bilmektedir.

Broşür Hala Neden Popüler?

İnternetten pek çok şeyin yapıldığı bir dönemde yaşıyoruz. O halde neden broşür ile reklam yapılıyor? tarzında sorular sorulabilir. Bunun cevabı oldukça basit. İnternet üzerinde faaliyet gösteren bir firmanın reklamını internette yapması gayet normaldir. Buna karşılık geleneksel bir mağazanın, iş yerinin reklamını potansiyel müşterilerine ve doğrudan yapması bu anlamda son derece mantıklıdır. Firmalar, potansiyel müşterileri kim ise, reklamlarını o kitleye uygun olarak yaparlar.

Broşürler geleneksel mağazaların, potansiyel müşterileri için yaptıkları çalışmalardır. Bununla beraber, büyük markalar internet ve gazete reklamları veriyor diğer yandan ise broşür ile internet kullanmayan geleneksel tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Broşürler, hem ucuz hem de işlevsel reklamlardır. Bundan dolayı uzun yıllardan beri yoğun olarak kullanılmaktadır.

üsküdar matbaa a5 broşür